google-site-verification=8PXa2XQsrWOv1yvQkbA71RfkAM0-ZS-Mr-eoWswhC2U
Üyelik Girişi
Site Haritası
Psikoloji Eğitim 0533-3738123
Aile Terapist, Cinsel Terapist 0505-7675885

Çocuk Psikologları 0544-7243650

Çocuk Pedagogları 0544-7243650

Bireysel ve Aile TerapistiHipnozla Kilo Verin 0533 373 8123

Ünlü Seks Terapistinin Düşünceleri

New York’un en ünlü seks terapisti Esther Perel ”Evliliğin ihtiyacı olan güven ve sadakat, neden tam da seksi öldüren duygular?” sorusuyla başlıyor “Tutsak Cinsellik” kitabına. İstanbul gezisinde modern evliliklerin yatak odasından, evli çiftlere sürekli pazarlanan ‘mutluluk’ kavramından ve aldatma üzerine son kitabından konuştuk...


Esther Perel, dünyanın en tanınmış seksoloğu. Manhattan’da yaşayan Belçika asıllı psikolog, sadece evlilik terapisi ve ilişkiler değil, cinsellik konusunda da orijinal düşünce ve analizleriyle dünya çapında tanınan bir isim. New York’ta ilişkilerini düzeltmek için saatine 500-600 dolar verip Perel’in muayenehanesinin kapısını çalan evli çiftler, birkaç ay sonraya randevu bulabilirse kendilerini şanslı sayıyor. Terapi seansları dışında Perel’in kitapları, Çince dahil 24 dilde okunuyor. Birkaç yıl önce çıkan ve modern evliliğin yatak odasındaki sorunları masaya yatıran “Tutsak Cinsellik: Evcil ve Erotiği Barıştırmak” konulu kitabı, muhafazakar değerlerin hâlâ hakim olduğu Amerikan kamuoyunda tufan etkisi yarattı.Perel dünyanın her köşesindeki konferanslarda, “erotik zeka” ve kültürlerarası ilişkiler konusundaki uzmanlığı nedeniyle aranan bir isim. Modern bireyin beynine açtığı pencere nedeniyle birçok şirket, üniversite ve sivil toplum kuruluşuna danışmanlık yapıyor.Perel’in İstanbul’a gelişi ise “eş durumundan”. İstanbul’da olduğunu duyduğumda, hemen röportaj yapmak istedim. Randevulaşmak için birbirimize e-posta gönderdiğimizde, Perel “Ben zevk, kocam ise acıyla uğraşır”  demişti. Buraya geliş nedeni, işkence mağdurları dahil travma konusunda uzmanlaşan eşi Jack Saul’un Bilgi Üniversitesi’nde açılan travma rehabilitasyon merkezindeki konuşmasıydı.Pera’da havalı bir butik otelde buluştuk. Esther Perel, aynı resimlerinde olduğu gibi hoş, karizmatik ve evet, oldukça da seksi bir kadın. Kah güldük, kah tartıştık.
“Tutsak Cinsellik” kitabınızda, modern evliliğin seksi öldürdüğünü anlatıyorsunuz...
Seksi artık tarihsel anlamda bir zorunluluk olarak değil, zevk ve eşimize yakın hissetmek için yapıyoruz. Tarihsel olarak da zevk ve yakınlık için yapılan seks de, doğum kontrol metotlarının demokratikleşmesiyle ortaya çıktı. Seks, biyolojik bir şey olmaktan çıkıp sosyolojik bir olay haline geldi. Artık cinselliğim, kimliğimin bir parçası. Üstelik, sadece aşk ve seks de değil. Bir de modern evliliğe ‘mutluluk’ kavramını getiriyoruz. Bir ihtimal değil, bir talep olarak. Oysa  geçmişte ‘mutluluk’, bu dünyada değil öldükten sonra cennette yaşanacak bir duygu olarak düşünülürdü. Şimdi bunu dünyevi hayata soktuk, üstelik de sürekli olmasını talep ediyoruz. Bir emir kipi gibi.
“Kadınlar aldatınca gizler, erkekler ise böbürlenir”
 Doğru. Evli çiftlerden zaman zaman “Mutlu değilim” lafını duyarsınız. Oysa tarih boyunca insanlıkta böyle bir kavram yoktu.
Aynen. Mutlu değil misin? Kimin umrundaydı eskiden! Mutlu olmak için çocuklarının sağlıklı olması, hayatta kalması ve açlıktan ölmeme yeterdi.
Evlilikten çok şey mi bekliyoruz?
İnsanlar birbirlerine “Bana evliliğin verdiği her şeyi ver. Aile desteği ve sosyal statü de ver. Üstüne bir de çok iyi bir aşık ol, yakın dostum ol” diyor. Üstelik de geçmişe kıyasla çok uzun yaşıyorlar. Şimdi anlıyor musun evlilikler neden yürümüyor? Bu kadar beklenti altında eziliyor. Tarih boyunca insanlar, çocuk yapmayı bıraktıktan ortalama yedi yıl sonra ölüyordu. Orta yaş diye bir kavram yoktu bile. Şimdi orta yaş diye bir kavram var.
 Biyolojik olarak erkeklerin aldatmaya daha meyilli olduğu, kadınların genetik kodlama açısından güven ve sadakat aradığını anlatan kitaplar var. Doğru mu?
Bize aktarılan tarihte, erkekler biyolojik olarak monogam değil deniyor. Kadınlar ise biyolojik olarak tek eşli kabul ediliyor. Peki bu doğruysa soruyorum: O zaman neden toplumlar kadınları kontrol altında tutabilmek için bu kadar enerji harcıyor? Niye örtünmeleri, kapanmaları, kilitlenmeleri gerekiyor?
 Aklıma şu geldi: İran ve Irak’ta, çarşaflı ya da örtülü olup da inanılmaz çapkın davranan kadınlar gördüm.
Tabii ki. Üzerinde çalıştığım kitap da bu. İran dahil sekiz ülkeye bakıyorum. Yakılmayı ya da recmi göze alıp aldatan kadınlar var. Nedir aldatmanın hayatımızda bu kadar vazgeçilmez yapan?
 Bir röportajınızda evliliklerde yüzde 30-40 aldatma oranı olduğunu, kadınların ve erkeklerin de üç aşağı beş yukarı aynı yüzdede olduğunu okudum.
Evet. Kadınlar daha düşük ama kadınlar bu soruya dürüst cevap verme eğiliminde de değil. Erkekler ise tam tersine böbürlenme eğiliminde. Gördüğümüz, kadınlarda oran yüzde 30’larda, erkeklerde ise 40’a yakın.
  Yani kadın ve erkek arasında aldatma veya cinsellik açısından bir fark yok mu?
Şurada var: Erkek cinselliği, kadın cinselliğinden daha şehvet odaklı. Yani kadınlar seçmek durumunda olduklarında, erotik değil öncelikli olarak güvenlik ihtiyaçlarına göre hareket ediyorlar. Bu kadınların politik ve sosyal gerçeği. Çıkarı, erotik değil hayatını garantiye alan seçimlerde ama bu erotiğin olmadığı ya da temelde erkekten farklı olduğu anlamına gelmiyor. Kadın da tutku istiyor ama çocuklara yardımcı olacak birini istiyorsa daha garantili, sağlam olana yöneliyor çünkü tutkulu olanın kaçma ihtimali var.
“Sekssiz evlilik diye bir şey var ama yeni değil”
 Şimdilerde “sekssiz evlilik” diye bir fenomen var. Hatta Newsweek birkaç yıl önce kapak bile yaptı. Yüzyılın sorunu diyorlar.
Evet ama yeni değil. Geçmişte ‘sekssiz evlilik’ zaten norm’du. Kadınlar 10 çocuk yapıyordu. Seks için çok zaman kalmıyordu. Yeni olan, sekssiz evlilik değil, bizim bunun böyle olmaması gerektiği yolundaki beklentimiz. Evlilikte çiftlerin belli bir yoğunluk ve erotik bağı sürdürmesi gerektiğini düşünüyoruz ama kaç kişinin anneannesi ve dedesi aynı yatakta yatıyordu?
Yani evlilikle ilgili bu yüksek beklentiler evliliği imkansız hale getiriyor...
Dünyanın her yerinde, büyük şehirlerde ilk evliliklerin yüzde 50’si boşanmayla bitiyor. Kadınların seçim hakkı olan yerlerden söz ediyorum. Bu kadar basit: Kadın özgürleştikçe boşanmalar artıyor. Erkekler boşanmak istemiyor. Evli kalıp başka ilişkiler yaşamaktan mutlular çünkü...O aldatma, mutsuzluğun ifadesi değil. Başka bir arzunun ifadesi. Arzu vesevgi, başka şeyler. Kimine göre ilintili, ama bir çokları için kopuk kavramlar.Ne kadar güven ve istikrar arıyorsak, bir o kadar da gizemi, değişimi, bilinmezi arıyoruz. Evlilikte bunlar arasında bir diyalektik var ve biz ısrarla her iki ihtiyacı da aynı insanda karşılamak istiyoruz.O insan hem bana güven versin, hem de sürpriz dolu bir macera yaşatsın; hem kalıcı olsun, hem de hep yeni. Bunlar çelişkili durumlar.
“Aldatma kriminal bir hikaye değil”
* “Aldatma, tarih kadar eski. Yerleşik topluma geçildiğinden bu yana var. Yani tüm dünyada lanetlenip tüm dünyada varolan bir şey. Anglo-Sakson terminolojide ise aldatmayı yeniden düşünmemiz gerekir ‘Suçlu-mağdur’ gibi ceza hukuku gözüyle değil daha geniş bakmak gerekiyor. Aldatma kriminal bir hikaye değil. Modern aldatmanın farklı bir arka planı var: İstikrar ve sağlam bir ilişkiye olan ihtiyacımız ile özgürlük ve kendimizi ifade etme ihtiyacımız arasındaki varoluşsal çelişkiden söz ediyorum.”* ”İnsanlar karşılarına çıkanlar çok çekici olduğu için değil, kendilerini başka bir rolde görmek istedikleri için aldatıyorlar. Sahip olamadıkları başka bir hayatı istiyorlar. Yalan değil, bir şeyler arzulamakla ilgili bir durum.”
“Erkekler ‘Ben şişman mıyım?’ diyen kadınları arzulamıyor”
Peki insanlar seks hayatları öldü diye size geldiğinde ne yapıyorsunuz?
İlişkinin hangi eksen üzerine şekillendiğine bakıyorum. Duygusal olarak atılan temeller, erotizmin yeşermesine izin vermeyecek şekilde mi? 22 ülkede sorduğum sorulara çiftler aynı cevapları veriyor. Eşinizi size ihtiyacı olmadığı, sizi şaşırttığı zaman arzuluyorsunuz. Ama mahzun, çaresiz olduğunda değil. Ama kadınlar aynı zamanda ‘çocuklarla oynadığında’ diyor; erkekler ise bu cinsel anlamda çekici bir tablo değil. Erkekler aynı zamanda hep kendini eleştiren, “Ben şişman mıyım?” diyen kadına cinsel arzu hissetmiyor.
“Bazen evlilikte seksi yeşerten aldatma oluyor”
Bir kadın size gelip “Kocam beni aldatıyor” dediğinde ne yapıyorsunuz?
“Aldatıyor mu yoksa aldattığını mı düşünüyorsun?” diye sorarım. Farklı şeyler. İnsanlara kriz anında ani kararlar vermemelerini söylüyorum. Aldatma itiraf mı edildi yoksa eş tarafından fark mı edildi. Genelde telefon, bilgisayar ya da Facebook’tan fark ediliyor. “Senin için önemli olan ne?” diye sorarım. Evliliği kurtarmak mı, başka bir şey mi istiyorsun? Evlilikle ilgili düşüncelerini, aldatmada yaşadığı şokla karıştırmasın isterim. Seçeneklerin nedir?
 “Birbirimizi seviyoruz ama hiç arzulamıyoruz” diye gelen bir çifte ne salık veriyorsunuz?
Farklı senaryolar ve nedenler var. Biri istiyor, diğeri istemiyor; evlilikte bir hastalık var; farklı şeyleri denemişler ama olmamış vs... Seksin de öğrenilebilen, gelişebilen bir yanı var. Çok farklı durumlarla karşı karşıyayım. Bazen eşlerden biri seks istemiyor. Genelde kadın.
 İyi seks öğrenilebilir mi?
Evet. Yemek yapmak gibi. Bazılarının doğal bir yeteneği var ama öğrenmek de mümkün. Birlikte çalıştığım ritim ve dokunmayı öğreten uzmanlar var.
 Ya gelip “Birbirimizi hiç arzulamıyoruz” derlerse...
Fazla yakınlaşan bir çift, ‘kardeş gibiyiz’ duygusuna kapılırsa, seksüalite ölür. Biri çocuk, anne, baba, kardeş rolündeyse seks yaşamaz. Bu tam bir erotik blok.Bunu düzeltmek çok zor. Zaten bana gelene kadar bir sürü şeyi denemişlerdir ama olmamıştır. Biliyor musun, garip olan, bazen böyle zor durumlarda evlilikte seksi yeniden yeşerten aldatma oluyor. Karşındakini ya da kendini bambaşka bir biçimde görmeye başlıyorsun, yeniden erotize ediyorsun. Anne yerine koyduğun o kadın, bir anda vamp ve erişilmez gözükebiliyor. Ya da tam tersi. Bazen insanlar 10 yıl yatakta birbirleriyle ilgilenmiyor. Birinden biri başka bir ilişki yaşarsa bir yandan inanılmaz bir cinsel açlık duymaya başlıyorlar. Kaybetmekten korkuyorlar. Ama korku ve arzu zaten çok yakın duygular.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam175
Toplam Ziyaret219727
Köşe Yazıları
Aile Çift Danışmanı Psikolog Pedagog Atakan Şahin 05057675885
- Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir -

Aile Evlilik Çift Terapisti Fulya Güner 05333738123
OKB’nin Nedenleri..

aile ve çift danışmanı sinem sayışman05057675885
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
İNATÇI ÇOCUKLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Dr. Ekrem Çulfa Aldatılan Kadın Erkek Danışma Hattı 0544-7243650
Bir Erkek Hangi Psikolojik Sebeplerle Eşini Aldatır?

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
Cinsel isteksizlik nasıl ele alınmalı ve tedavi edilmelir?

Filiz Gülgör
- HER ÜZÜNTÜ DEPRESYON DEĞİLDİR -

istanbul Psikolojik Danışman Ahmet Töremen 0533 373 81 23
Problemin tanımlanması mı çözülmesi mi ?

İSTANBUL YAŞAM KOÇU YÜKSEL KÖKSAL05354336620
BERTRAND RUSSELL’IN ‘MUTLU OLMA SANATI’ İSİMLİ KİTABINDAN ÇIKARILACAK 6 DERS

istanbul yaşam koçu 05321583555
KADİR ABİ

istanbul Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Ayşim Çulfa 0505 767 5885
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

Kişisel gelişim testleri 05057675885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

Psikolog Çocuk Ergen Psikoloğu Çocuk Psikoloji Randevu Telefonu
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

psikolog pedagog aile ve çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

Psikolojik Destek 0532 158 35 55
5 Yaş Çocuğu

Psk. Dnş. İnci Aydın5074410883 çocuk ve evlilik danışmanı
AİLE VE EVLİLİK DANIŞMANLIĞI

Sanal Aldatma Danışma Hattı 0505-7675885
SOSYAL MEDYADA VEYA İNTERNET ORTAMINDA SANAL ALDATMA ARTIYOR MU?

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05057675885
Kendi Varlığını Duyurma Haykırışı: Saldırganlık ve Kızgınlık

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven istanbul 0505 767 5885 whatsapp
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Uzman Psikolog Hakan ÖZBAYİS-0533 373 8123
PSİKOTERAPİ NEDİR?

Uzman Psikolog Hakan ÖZBAYİS 0533 373 8123
Hamilelik Mükemmeldir

YAŞAM KOÇU ÖĞRENCİ KOÇU SİNAN SEYFİ YETKİNER
İSTİFÇİLİK BOZUKLUĞU

Uzman Klinik Psikologlara Danışın

Bayan Psikologlardan Randevu Alın 0216-3476003
Bağımlılıklarınızdan Kurtulun 0505-7675885

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Hava Durumu
Saat
Çocuk Ergen Bireysel ve Aile Terapisti
Çocuk Ergen Bireysel ve Aile Psikologu