google-site-verification=8PXa2XQsrWOv1yvQkbA71RfkAM0-ZS-Mr-eoWswhC2U
Üyelik Girişi
Site Haritası
Psikoloji Eğitim 0533-3738123
Aile Terapist, Cinsel Terapist 0505-7675885

Çocuk Psikologları 0544-7243650

Çocuk Pedagogları 0544-7243650

Bireysel ve Aile TerapistiHipnozla Kilo Verin 0533 373 8123

Bir aldatan bir daha aldatır mı?


Eşler uzun süreli ilişkilerden sonra birbirlerine alışıyor. Karşısındaki insanın tavırları, kullandığı sözcükler ya da yaşam biçiminde yabancı, keşfedilecek bir şey kalmıyor ve (kadın ya da erkek) değişik bir şeyler aramayı tercih ediyor.

Eşler birbirini neden aldatır? Kadınlar neden aldatır, erkekler neden aldatır? Peki aldatma ve aldatmanın çocuklar üzerindeki etkileri Nelerdir?

Kadınlar neden aldatır? İşte bir kaç sebep:Kadınlar daha çok saygı görmek, iltifat duymak, sahiplenildiğini hissetmek, onaylanmak gibi duygusal nedenleri gerekçe olarak gösteriyorlar.

Erkekler neden aldatır? Erkekler ise daha çok tensel temas, cinsellik peşinde gibi algılanıyor. Oysa ortak nokta "değişiklik" ve "tüketme" gereksinimi. İlişkinin de eşyalarımız gibi bir kullanım süresi olduğunu, bir süre sonra içinin boşaldığını tanımlamak lazım her şeyden önce.

Yani aslında başlangıç noktaları benzer dışa vuran davranışlar başka. Kişinin kendine ruhsal, kültürel ve fiziksel bakımı azalıyor. Ama karşısındakinin ihtiyaçları aynı. Birlikte aynı müzikte dans edememeye başlıyorlar. Eşlerden her biri önceleri kendini duyurabilmek için, sonraları da daha baskın olup zafer yaşayabilmek için müziğini açıyor son ses. Rekabet duygusu ortaya çıkıyor ve bir sürü ilişkiyi de bu bombalıyor.

Peki Aldatmak neyi kapsar? 

Her ilişki kendi kurallarını koyar. Bir başkasını seven, aşık olan da aldatmış sayılabilir, duygu yaşamadan "sadece birlikte oldum, tek gecelikti" diyen de. Kültürel duruma, sosyal yapıya göre değişiyor. Ancak ruhsal olarak bir başkasına bakış, duygusal ya da cinsel birlikte olma isteği bile (eylem olmasa da) aldatma aslında. Aldatmanın "soft" biçimde olanı.

İnternet ortamında biriyle duygusal veya cinsel bir ilişki kurmak, başka birini düşünmek veya biriyle kahve içip duygusal yakınlık yaşamak da aldatmak sayılabilir mi? 

Yanıt net. Aldatmadır. Bu katı bir tutum gibi gelebilir ancak ahlaki bir tutumdan ya da muhafazakar tarzımızdan çıkarımlar yapıyor değiliz asla. İlişki kurallarını kendi belirler.

Bazı çiftler tatillerini farklı yerlerde, farklı kişilerle geçirebiliyorlar örneğin. Net olan şudur. Partneriniz dışında birine duygusal yakınlaşma hissettiyseniz fiziksel olarak bazı işaretler verir vücudunuz. Yani internetten ya da gerçek hayattan biri, sizi heyecanlandırdıysa ruhunuzda, merkezi sinir sisteminizde bazı değişiklikler oluşur. Siz aynı siz değilsiniz, dolayısıyla bir başkasıyla coşkulandınız ve bu birçok ilişkide aldatmanın temel ilkesidir.

Bir kez aldatan kişi tekrar aldatır mı, aldatılan eş boşanma dışında bir çözüm yolu aramalı mı?

Eşlerden biri aldattıysa yolunda gitmeyeni haber vermiştir. İlişki gözden geçirilmeli! "Ben affettim, kaldığımız yerden devam", gerçekçi bir çözüm değil. O öfke nereye gitti peki? Destek almak ya da ayrılmak, kişisel karardır. Ayrılmadan önce ruhsal yardım psikolojik destek öneririm. "Neden bunu yaptı", "Nasıl benim gibi birine bunu yapar", düşünceleri insanı rahat bırakmaz ayrılsanız da çözüm olmaz.

Aldatmak genetik midir? Aldatan kişinin çocuğu da aldatır mı? Aldatmak daha çok öğrenilen bir davranış biçimi. Aldatan kişinin çocuğu bu konuda çok duyarlı davranıp sadık bir eş olmak için ayrıca çaba da gösterebilir. Aldatmanın bir de dürtüsellik dediğimiz, erteleyememe, uygun zamanı bekleyememe, hemen ve sonuçlarını tahmin edemeden davranma gibi bir boyutu var.

Bu boyut genetik olarak aktarılabiliyor. Yine de kişi kontrol etmeyi, özdenetimi sağlayabiliyor. Alkole eğilimi olan bir babanın çocuğu olup alkolden uzak durmayı özellikle seçebilen kişiler gibi.

Aldatma yaşanan evliliklerde çocuklar bu durumdan nasıl etkilenir? Çocuğun gözünde ebeveynlerinin dokunulmaz bir imajı var. Onlar güçlü, doğruyu yapan ve hep doğru karar veren insanlar.

Ergenler Aldatma Olayından Nasıl Etkilenir?

Ergenlik döneminde bu algı değişiyor elbette. Çocuk anne ya da babasının aldattığını fark eder ya da bir şekilde öğrenirse o kişiden duygusal olarak uzaklaşır. 
Sıklıkla acımasız ifadelerle onu yargılar. Bunu yapabilirse o ebeveynin yüzüne, cesaret edemiyorsa arkasından güvendiği insanlara sözel olarak aktarma yolunu seçebilir. Hiçbir şekilde ifade edemeyen çocukların bu durumdan utanç duyar. Öfke kaçınılmaz ve elbette arkasından davranış sorunları ile inatlaşmalar gelebiliyor. Ergenler daha rahat. Karşı cinsle ilişkilerde hep kıskanç, kuşkucu ve fazla kontrolcü davranabiliyorlar.

Güvenin sarsılması yaşanan en büyük sorunlardan biridir diyebilir miyiz? Neden? 

Eşlerden birinin diğerine güveni sarsıldığında mı aldatma daha kolay oluyor ona bakmak gerek. Aldatma sonrasında aldatılan güven duygusunu yitirir belki, ancak öncesinde aldatan yeteri güveni hissedememiş, başka yerde güven aramış da olabilir. İlişki aldatmanın işaretlerini vermiştir de, göz yumulmuştur çoğunlukla. Her iki tarafın güveni sarsılmıştır.

Aldatmanın olumsuz etkilerini çocukta görmemek için nasıl önlem alınmalı?

Çocuğa yansıtmamak gerekli. Aynı evde yaşarken olanaksız ama en azından çocuğu arkadaşımız gibi hissedip açılmamak çok önemli. Bir şekilde duyduysa çocuğa "bu bizimle ilgili, senin dışında bir olay " mesajı vermeye çalışılmalı.
"Bir ara da sor neden bu saate kadar eve dönmedi bu adam", "sen annen gibi olma, bak bana neler yaptı", kurulabilecek en yanlış cümleler.

Anne babanın yaşadığı yasak ilişki hangi durumlarda çocuk üzerinde uzun süreli olumsuz etkiler bırakır?

Çocuğu yakın bir sırdaşımız gibi hissedip aldatanı kötülemek, çeşitli davranış biçimlerini önermek, aldatanı cezalandırmasını, aldatılanı desteklemesini zorunlu kılmak, bir başka deyişle, taraf tutmasını sağlamak olumsuz etkilenme olasılığını birkaç kat arttırır. Tersine çocuk öfkesini ifade etmek isterken "bizden soğumasın" düşüncesiyle bastırmak uygun değil.

Aldatma ile boşanma çocuk üzerinde benzer etkiler mi yaratır? 

Benzer duyguları yaratabilir ancak boşanmanın etkisi kesinlikle çok daha sağlıklı atlatılır. Aldatma olayında çocuğun ulu, büyük gördüğü kişinin sıradanlaştığı, basitleştiği bir ifade vardır kafasında. Ebeveyn algısı ayrı sebeplerle gerçekleşen boşanmadakinden daha olumsuz etkilenecektir.

Anne-baba aldatma sonrası ilişkilerini kurtarmak istiyorsa nasıl bir yol izlemeliler? 

Birbirlerine dürüst davranmak ve süreci bir aile evlilik terapisti ile birlikte yönetmekte yarar var. Aldatılan kişinin öfkesi ve kırgınlığı ile aldatan kişinin suçluluk ve utanç duyguları bazen depresyona yol açar. Bu tablonun da tedavi edilmesi gereklidir.

Aldatan kişi ilişkisini kurtarmak istiyorsa aldattığı eşine nasıl davranmalı? 

Eşinin duygularını anlamaya çalışması ve zaman vermesi iyi olur. Kolayca sindirilebilecek bir şey olmadığını bilerek beklemeli. Gereksiz iltifatlar ve aşırı özen sıklıkla itici geliyor bu durumlarda.

Hangi durumlarda boşanmak en iyi çözümdür?

Aile desteğine karşın yolunda gitmeyen bir evlilik, özellikle geçmiş yaşantılar ve hayalkırıklıkları sık sık anımsatılıyorsa sonlandırılabilir. Eşlerden birinin aile terapisine katılmaya isteği yoksa devamı zaten mümkün olmaz, boşanma çoğunlukla kaçınılmazdır. 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret222133
Köşe Yazıları
Aile Çift Danışmanı Psikolog Pedagog Atakan Şahin 05057675885
- Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir -

Aile Evlilik Çift Terapisti Fulya Güner 05333738123
OKB’nin Nedenleri..

aile ve çift danışmanı sinem sayışman05057675885
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
İNATÇI ÇOCUKLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Dr. Ekrem Çulfa Aldatılan Kadın Erkek Danışma Hattı 0544-7243650
Sil-süpür psikolojisi nedir? Yemek yerken sil-süpür psikolojisinden kurtulmak için neler yapmalıyız?

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
Cinsel isteksizlik nasıl ele alınmalı ve tedavi edilmelir?

Filiz Gülgör
- HER ÜZÜNTÜ DEPRESYON DEĞİLDİR -

istanbul Psikolojik Danışman Ahmet Töremen 0533 373 81 23
Problemin tanımlanması mı çözülmesi mi ?

İSTANBUL YAŞAM KOÇU YÜKSEL KÖKSAL05354336620
BERTRAND RUSSELL’IN ‘MUTLU OLMA SANATI’ İSİMLİ KİTABINDAN ÇIKARILACAK 6 DERS

istanbul yaşam koçu 05321583555
KADİR ABİ

istanbul Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Ayşim Çulfa 0505 767 5885
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

Kişisel gelişim testleri 05057675885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

Psikolog Çocuk Ergen Psikoloğu Çocuk Psikoloji Randevu Telefonu
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

psikolog pedagog aile ve çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

Psikolojik Destek 0532 158 35 55
5 Yaş Çocuğu

Psk. Dan. Furkan Çulfa 0544 724 36 50
😮‍💨😓 Psikolojik buhran nedir? Psikolojik buhran yaşayan birisi neler yaparak kendini bu durumdan

Psk. Dnş. İnci Aydın5074410883 çocuk ve evlilik danışmanı
AİLE VE EVLİLİK DANIŞMANLIĞI

Sanal Aldatma Danışma Hattı 0505-7675885
SOSYAL MEDYADA VEYA İNTERNET ORTAMINDA SANAL ALDATMA ARTIYOR MU?

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05057675885
Kendi Varlığını Duyurma Haykırışı: Saldırganlık ve Kızgınlık

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven istanbul 0505 767 5885 whatsapp
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Uzman Psikolog Hakan ÖZBAYİS-0533 373 8123
PSİKOTERAPİ NEDİR?

Uzman Psikolog Hakan ÖZBAYİS 0533 373 8123
Hamilelik Mükemmeldir

YAŞAM KOÇU ÖĞRENCİ KOÇU SİNAN SEYFİ YETKİNER
İSTİFÇİLİK BOZUKLUĞU

Uzman Klinik Psikologlara Danışın

Bayan Psikologlardan Randevu Alın 0216-3476003
Bağımlılıklarınızdan Kurtulun 0505-7675885

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.208832.3378
Euro34.786334.9257
Hava Durumu
Saat
Çocuk Ergen Bireysel ve Aile Terapisti
Çocuk Ergen Bireysel ve Aile Psikologu